Facebook

Twitter

YouTube

ul. Wąska 2, 63-200 Jarocin, tel. 62 7472317       
plenfrderu

 

Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

 

          W Polsce funkcjonują dobre rozwiązania systemowe w zakresie zwalczania epidemii HIV/AIDS. Istotnym dokumentem regulującym politykę państwa w zakresie problematyki HIV/AIDS jest Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na lata 2017-2021 określający strategię działania obejmującą zarówno zapobieganie zakażeniom HIV, jak i opiekę nad żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej z zakresu profilaktyki HIV/AIDS realizowane są zgodnie z harmonogramem Programu, którego koordynatorem jest Krajowe Centrum ds. AIDS. Corocznie pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia z 16 wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz 318 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych włączają się w jego realizację.
Świat od kilkudziesięciu lat stoi wobec problemu epidemiologicznego o ogromnej skali, jakim jest choroba AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności, wywołanej przez wirus HIV. Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Według informacji Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS) na świecie żyje 36,9 mln ludzi z HIV/AIDS, w 2017 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,8 mln ludzi, leczenie antyretrowirusowe otrzymywało 21,7 (59%) mln osób z HIV/AIDS, rok wcześniej – 19,6 mln. 940 tys. ludzi zmarło z powodu HIV/AIDS.

World AIDS Day, December 1, 2018.

wprowadzono :01.12.2017
zaktualizowano: 10.07.2019

 

Epidemiologia HIV i AIDS w Polsce

Od wdrożenia badań w kierunku HIV w 1985r., do 31 marca 2019 roku odnotowano w Polsce:
          •    24 236 zakażeń wirusem HIV,
          •    3 682 zachorowań na AIDS,
          •    1 414 chorych zmarło (dane z Państwowego Zakładu Higieny).

Na dzień 09.07.2019 r. leczeniem ARV objętych było 11 842 pacjentów, w tym 99 dzieci. Leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021” . (dane KC ds. AIDS, PZH)

Szacuje się, że w całej Polsce - po trzydziestu latach od wykrycia pierwszego zakażenia:

 • z HIV żyje nawet 35 tysięcy osób, z których co druga nie wie, że może nieświadomie zakażać innych,
 • codziennie w Polsce 2-3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV,
 • ok. 50% wszystkich zakażeń wirusem HIV w Polsce dotyczy osób młodych miedzy 20 a 29 rokiem życia,
 • w Polsce co 4 osoba zakażona HIV to kobieta.
  (dane z KC ds. AIDS)

Sytuacja epidemiologiczna zakażeń wirusem HIV i zachorowań na AIDS w Wielkopolsce

W roku 2019 do dnia 15 czerwca na terenie woj. wielkopolskiego odnotowano (dane z Oddziału Epidemiologii WSSE w Poznaniu):

 • 69 nowych zakażeń wirusem HIV (w tym 60 mężczyzn i 9 kobiet),
 • 10 zachorowań na AIDS, w tym ( 9 mężczyzn i 1 kobieta),
 • 1 osoba zmarła.

Na świecie żyje 36,9 mln ludzi z HIV/AIDS, w 2017 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,8 mln ludzi, leczenie antyretrowirusowe otrzymywało 21,7 (59%) mln osób z HIV/AIDS, rok wcześniej – 19,6 mln,  940 tys.  ludzi zmarło z powodu HIV/AIDS.

World AIDS Day, December 1, 2018

 

TESTY NA OBECNOŚĆ WIRUSA HIV

Jeżeli stwierdzisz, że Twoje zachowanie mogło narazić Cię na zakażenie wirusem HIV – warto wykonać badania - aby móc właściwie postępować i zaplanować swoją przyszłość.

Całoroczny Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny (PKD)
w województwie wielkopolskim
Mickiewicza 5/4 Poznań

Telefon informacyjny 730 110 830 - czynny w czwartki w godz. 9:00 - 11:00

Godziny pracy Punktu:

poniedziałek w godz. 16.00 – 20.00
czwartek w godz. 16.00 – 20.00
piątek w godz. 16.00 – 20.00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Test w kierunku HIV jest jedyną metodą sprawdzenia, czy doszło do zakażenia.

W laboratoriach diagnostycznych powszechnie dostępne są testy przesiewowe - oparte na metodzie ELISA (EIA),  wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce). Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od miejsca badania.

Interpretacja wyniku:

 • Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło min. 12 tygodni a wynik testu jest ujemny, oznacza to, że osoba badana nie jest zakażona wirusem HIV.
 • Wynik dodatni (pozytywny) testu przesiewowego nie świadczy jeszcze o zakażeniu wirusem HIV. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik dodatni testu musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia - metodą Western blot. Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia, że pacjent jest zakażony wirusem HIV.
  Procedura wykonywania badania w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (PKD)

W punkcie konsultacyjno–diagnostycznym (PKD), testy w kierunku HIV wykonywane są anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który informuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, szacuje ryzyko zakażenia oraz - co najważniejsze – ustala, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykownych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia. Towarzyszy on również osobie badanej podczas otrzymywania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wskazać dalsze możliwości postępowania. Poradnictwo przed i po teście jest bardzo ważne!

Aktualne adresy i godziny pracy wszystkich PKD w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.aids.gov.pl w zakładce „Testy na HIV”.

Poza PKD badania w kierunku HIV można wykonać w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w laboratoriach niektórych stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu prywatnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nieanonimowe i rzadko poprzedzone rozmową okołotestową.

Podczas kontaktów seksualnych istnieje ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A, B i C, a także wieloma innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto - w trosce o własne zdrowie - wykonać dodatkowe badania także w tym kierunku.

 


Projekt  „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra HIV”


          Na terenie województwa wielkopolskiego realizowany jest przez Państwową Inspekcję Sanitarną projekt edukacyjny „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia- Kontra HIV” obejmujący młodzież szkół ponadgimnazjalnych.
W ramach Projektu przeprowadzane są szkolenia, których głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy w zakresie HIV i AIDS wśród młodzieży. Uczestnicy szkolenia otrzymują dyplom „Młodzieżowego Lidera Zdrowia” uprawniający do przekazywania wiedzy o HIV /AIDS rówieśnikom w środowisku szkolnym.
Projekt cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, która chętnie bierze udział w szkoleniach poruszających tematykę HIV/AIDS i dzieli się wiedzą z rówieśnikami. Badania ankietowe, przeprowadzone przed i po realizacji wskazują, iż poziom wiedzy młodzieży po realizacji Projektu wzrasta w sposób istotny, umożliwiając im prowadzenie edukacji rówieśniczej.
Projekt „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra HIV” realizowany jest w województwie wielkopolskim już od 2007 roku.
Łącznie od 2007 do 2016 roku pracownicy oz i pz przeprowadzili 344 szkolenia dla 6282 uczniów.
Na terenie działalności Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Jarocinie szkolenia przeprowadza Magdalena Mróz starszy asystent do spraw oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia PSSE Jarocin.

 

 

 

 

Mapa strony

Logowanie

PSSE w Jarocinie.
 

 

Mapa zagrożeń