Facebook

Twitter

YouTube

ul. Wąska 2, 63-200 Jarocin, tel. 62 7472317       
plenfrderu

Zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych

tornisterTornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywieniom kręgosłupa.

          W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.

•    Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia  w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
•    Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
•    Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.
Z uwagi na fakt, iż w Polsce nie ma przepisów określających ciężar tornistrów/plecaków dzieci i młodzieży przyjmuje się, według badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), iż ciężar szkolnego tornistra/plecaka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.
Ponadto należy zwrócić uwagę,  iż na wagę tornistra z zawartością nie składa się tylko waga pustego tornistra i waga podręczników, zeszytów i zeszytów ćwiczeń. Na wagę tą składają się także przybory szkolne, przybory do zajęć plastycznych, a także przedmioty, które nie są związane z nauką (zabawki, przenośne gry komputerowe, albumy ze zdjęciami, butelki  z napojami itp.). Bardzo często właśnie wszystkie te dodatkowo noszone przedmioty wpływają na przekroczenie właściwej wagi szkolnego tornistra/plecaka.

Aby zapobiec wadom postawy wśród dzieci, przy zakupie tornistra/plecaka warto zwrócić szczególną uwagę na:
•    materiał z jakiego plecak/tornister jest wykonany, a tym samym wagę pustego plecaka/tornistra,
•    szerokie, regulowane szelki, aby zapewnić swobodę przy zakładaniu i zdejmowaniu,
•    usztywnioną ściankę, która powinna przylegać do pleców,
•    zalecane jest także dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

Należy także:
•    codziennie kontrolować zawartość tornistrów, aby zapobiec zabieraniu zbędnych przedmiotów jak zabawki, gry komputerowe, albumy ze zdjęciami itd.,
•    zwracać uwagę na symetryczne rozłożenie ciężaru,
•    podczas pakowania sprawdzać, które podręczniki, zeszyty i przybory szkolne są potrzebne następnego dnia podczas zajęć,
•    ustalać z nauczycielami ilość niezbędnych pomocy dydaktycznych, a także możliwości pozostawienia części przyborów lub podręczników w szkole,
•    kupować zeszyty w miękkich okładkach,
•    zwracać uwagę na noszenia tornistra/plecaka na obu ramionach.

 

List Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

 

Wskazówki dla nauczycela     Wskazówki dla rodzica     Wskazówki dla ucznia

 

 

Mapa strony

Logowanie

PSSE w Jarocinie.
 

 

Mapa zagrożeń